Klejenie tworzyw sztucznych i metalu:

We wszystkich niemal dziedzinach przemysłu kleje mogą dzisiaj uzupełniać lub zastępować tradycyjne sposoby łączenia elementów, takie jak spawanie, nitowanie lub łączenie za pomocą śrub. Łączenie metali za pomocą klejenia jest coraz częściej stosowane ze względu na dużą wytrzymałość połączenia, brak naprężenia w złączu oraz niskie koszty tej technologii łączenia. Zaletami połączeń klejonych są ponadto zdolność tłumienia drgań, możliwość wykonania połączenia bez drogich narzędzi i materiałów oraz brak zjawisk elektrochemicznych, występujących zwykle podczas łączenia metali innymi metodami. Różnorodność wymagań stawianych klejom oraz rodzaj  klejonych elementów sprawiają, że konieczne  stało się posiadanie rzetelnej wiedzy w zakresie technologii zastosowań

Oto kilka przykładowych  różnych rodzajów klejów stosowanych w przemyśle:

 • Kleje epoksydowe
  Kleje na bazie żywic epoksydowych zalecane są do wykonywania połączeń o wysokiej wytrzymałości w branży rzemieślniczej, przemysłowej i motoryzacyjnej. Polecane szczególnie w przypadku łączenia metali w przemyśle maszynowym, motoryzacyjnym i lotniczym.
 • Kleje poliuretanowe
  Kleje w formie jedno- lub dwuskładnikowej,  podczas utwardzania mogą tworzą elastomery od elastycznych po  twarde  oraz o zróżnicowanej wytrzymałości. Kleje te  można również z powodzeniem stosować na przykład do wysokiej jakości spoin montażowych, klejenia tworzyw sztucznych, metali,  spoin narożnikowych oraz jako masy zalewowe, a także jako  kleje do elementów SMC.
 • Kleje metakrylowe (MMA)
  Są klejami reakcyjnymi na bazie estru kwasu metakrylowego. Utwardzają się do postaci termoplastów i wykazują bardzo dobrą przyczepność do  tworzyw sztucznych i metali przy względnej niewrażliwości na lekko natłuszczone powierzchnie. W niektórych przypadkach już po 5 minutach  można uzyskać wytrzymałości funkcjonalne wynoszące 5 MPa. Klasyczną dziedziną zastosowania tych wysokiej jakości klejów jest przemysł motoryzacyjny, reklamowy do klejenia metali, tworzyw sztucznych, SMC.
 • Kleje cyjanoakrylowe
  Kleje cyjanoakrylowe są klejami jednoskładnikowymi, reakcja przebiega nawet w obecności minimalnej wilgoci na powierzchni klejenia. W temperaturze pokojowej cyjanoakryl twardnieje w ciągu kilku sekund. Klej sekundowy nadaje się do klejenia różnego rodzaju tworzyw  sztucznych, gum i metali.
 • Kleje utwardzane UV
  Te jednoskładnikowe kleje twardnieją dzięki polimeryzacji rodnikowej. Istotne dla tego procesu jest naświetlanie promieniami UV. Utwardzenie następuje w ciągu kilku sekund. Zaletą techniki utwardzania promieniami UV jest możliwość wyboru dowolnego momentu utwardzania oraz krótki czas utwardzania, pozwalający na przyspieszenie produkcji. Jest idealnym rozwiązaniem w przypadku łączenia szkła, metalu i tworzyw sztucznych. W związku z wieloma zaletami utwardzania promieniami UV metoda ta cieszy się coraz większą popularnością.
 • Kleje anaerobowe
  Kleje anaerobowe są klejami jednoskładnikowymi. Reakcja utwardzania możliwa jest wyłącznie po odcięciu dostępu tlenu (reakcja anaerobowa). Mechanizm ten determinuje główne zastosowanie tego rodzaju klejów. Proces utwardzania rozpoczyna się w momencie, gdy dopływ powietrza zostaje odcięty od anaerobowego kleju nałożonego w wąskiej spoinie w metalu. Kleje anaerobowe są stosowane na przykład do zabezpieczania połączeń śrubowych, do klejenia wałów i kołnierzy oraz jako uszczelnienia powierzchniowe, do uszczelniania rur oraz do trwałego montażu elementów metalowych.
 • Kleje silikonowe i uszczelniacze
  Kleje i uszczelniacze silikonowe znajdują wiele rodzajów zastosowań, włączając w to powierzchnie narażone na działalnie związków organicznych. Do stosowania w zakresie temperatur od -60 do +300 °C. Wykazują wysoką odporność na czynniki atmosferyczne i promieniowanie UV.

Przygotowanie powierzchni klejonych:
Dla uzyskania optymalnego rezultatu klejenia niezbędne jest właściwe przygotowanie powierzchni. Wytrzymałość klejenia zależy od adhezji pomiędzy łączonymi powierzchniami i klejem. Połączenia klejowe będą tym mocniejsze, im staranniej zostaną przygotowane i oczyszczone powierzchnie.

Adhezję  do tworzyw sztucznych można wspomóc przez:

 • odtłuszczenie, szlifowanie klejonych powierzchni
 • utworzenie nowej aktywnej powierzchni poprzez pokrycie podkładami, aktywatorami
 • zmianę aktywności powierzchni poprzez ich wytrawianie, koronowanie, plazmowanie

Adhezję do metali można wspomóc przez:

 • usunąć przez odtłuszczanie zabrudzonych  powierzchni metalowych
 • usunięcie warstwy z powierzchni metalu warstwy tlenków poprzez mechaniczna obróbka powierzchni: śrutowanie, ścieranie lub czyszczenie szczotką drucianą
Rodzaj tworzywa sztucznego/ metaluInformacje o klejeniuPolecane rodzaje klejówKleje z oferty Blelektronik
Polistyren – PS     Stosunkowo łatwy do klejenia, wrażliwy na uszkodzenia i zabrudzenia.    Kleje epoksydowe Optimax 150CL, PX681C, PX800F
Kleje silikonowe oprócz silikonów na bazie acetonu Silikony serii : AS15..,AS16..,AS17..,AS57.. , AS2500, AS2700, Silicoset 15.
Kleje metakrylowe Protac 7420, Protac 7411, Protac 7300
Kleje poliuretanowe Optimax 8085, EL420AR, EL420AT
Kleje cyjanoakrylowe Protac CA-4303, 4355 ( o słabym, efekcie dymienia)
 PMMA
Polimetakrylan metylu

   
Dość trudne do klejenia, wysokie wymagania estetyczne, często wymagane jest niewidoczne łączenie      Kleje akrylowe rozpuszczalnikowe Bardzo agresywne– brak w ofercie
Kleje UV Optimax UV-90806
Kleje metakrylowe Protac 7411 Protac 7300-bezbarwny
Protac 7420

Kleje poliuretanowe EL420AR, EL420AT
Kleje cyjanoakrylowe Protac CA-4303, 4355 ( o słabym, efekcie dymienia)
ABS
Poliwęglan – PC
Stosunkowo łatwy do klejenia, często ważna estetyka. 
Wytrzymały, dość łatwy do klejenia.
Często jako materiał na obudowy.    
Kleje epoksydowe Optimax 150CL, PX681C, PX800F
Kleje silikonowe oprócz mechanizmu acetonowego Silikony serii : AS15..,AS16..,AS17..,AS57.. , AS2500, AS2700, Silicoset 151.
Kleje metakrylowe Protac 7420, Protac 7411, Protac 7300
Kleje poliuretanowe Optimax 8085, EL420AR, EL420AT
Kleje cyjanoakrylowe  Protac CA-4303, 4355 ( o słabym, efekcie dymienia
 PCV
Polichlorek winylu  
 Odporny na chemikalia, często w twardej
formie jako element obudowy.  
Kleje epoksydowe Optimax 150CL, PX681C, PX800F
Kleje silikonowe oprócz mechanizmu acetoxy Silikony serii : AS16..,AS17.., AS18..AS57.. AS2700
Kleje metakrylowe Protac 7420, Protac 7411, Protac 7300
Kleje cyjanoakrylowe Protac CA
Poliamid – PA   Stosowany jako materiał na obudowy, płyty Kleje metakrylowe Protac 7420, Protac 7411, Protac 7300
Kleje cyjanoakrylowe Protac CA
Płyty warstwowe AL-PE-AL np. DIBOND® -     Do wewnętrznych konstrukcji i można stosować kleje do aluminium lub inne kleje uniwersalne. Kleje i spoiwa uszczelniające nie przywierają do rdzenia płyt DIBOND- polietylenu (do krawędzi cięcia)     Kleje epoksydowe Optimax 150CL, PX681C, PX800F
Kleje silikonowe Silikony ACC Silicones
Kleje metakrylowe Protac 7420, Protac 7411, Protac 7300
Kleje poliuretanowe Optimax 8085, EL420AR, EL420AT
Kleje cyjanoakrylowe Protac CA
Polietylen – PE
Polipropylen – PP
Ze względu na swoją niepolarną struktur polietylen i polipropylen są trudnymi materiałami do klejenia i aby to poprawić wymagane jest specjalne przygotowanie powierzchni poprzez aktywację poprzez obróbkę płomieniową, plazmę, fluorowanie.   
Aluminium
Aluminium anodowane
Stal
Stal nierdzewna

 

 
Metale dają się zasadniczo dobrze kleić, wyjątki to: aluminium, chrom, magnez i nikiel a także różne stopy metali. Przyczyną niedostatecznej przyczepności to przeważnie nieokreślone warstwy tlenkowe, środki rozdzielające. Aby uzyskać dobrą adhezję wymagana jest obróbka mechaniczna a często również chemiczna klejonych powierzchni.      Kleje epoksydowe Optimax 150CL, PX681C, PX800F
Kleje silikonowe Silikony ACC Silicones
Kleje metakrylowe Protac 7420, Protac 7411, Protac 7300
Kleje poliuretanowe Optimax 8085, EL420AR, EL420AT
Kleje anaerobowe Seria Protac